شروع گیاه خواری

574 بازدید
گیاهخوار ارشد
دنیا رو زیبا میکنم
سبک تغذیه:
میوه خوار وگان
3 سال و 9 ماه و 3 هفته و 3 روز سابقه گیاه خواری
زمان ارسال:
1399/11/09 22:03

🌱گیاهخواری چیست

به عدم مصرف گوشت، گیاهخواریِ وجترین و به عدم مصرف گوشت و فرآورده های حیوانی(تخم مرغ، لبنیات، عسل) وگان می گویند.

اگر یک وگان غذای پخته مصرف نکند، خامگیاهخوارِ وگان است.


⚖️بیایید صادق باشیم

همه قبول داریم بدن انسان تا اندازه ای توانایی گوارش گوشت و خوراک حیوانی را دارد و در بیشتر ادیان نیز ممنوعیتی بر مصرف آنها وجود ندارد، با اینحال اجباری هم در مورد مصرف غذای خاص وجود ندارد و این میل افراد است که از آنچه حلال شده از کدام تغذیه کند.


⏳نگاه به آینده

در گیاهخواری نگاه به آینده داریم. به عنوان مثال برخی زرتتشتیان گیاهخوار بودند ولی حیوانات وحشی کشته می شدند، به این خاطر بهتر است گیاهخواران گذشته را مبنا قرار ندهیم و افکارمان امروزی باشد.


🕋همه می توانند

گیاهخواری با هیچ دین و تفکری مشکلی ندارد و هرفرد با هر دین و مکتبی می تواند گیاهخوار باشد تا هم سلامتی خود را تضمین کند هم سلامتی حیوانات را و در کنار آن منابع زمین را برای نسل های بعد حفظ کند. 


💉 بیماران چکار کنند

فلاسفه یونان معتقد بودند دارو غذاست و غذا هم داروست.

گروههای گیاهخواری برای تبادل تجربیات افراد سالم ایجاد شده تا بتوانند سلامت بدن خود را به نحو بهتری حفظ کنند. هدف گیاهخواری شفا دادن بیماران نیست و در گروههای گیاهخواری VEG هم چنین ادعا و نیروی متخصص و برنامه ای برای درمان بیماران نداریم. با اینحال تجربه خامگیاهخواران نشان داده که تغذیه گیاهی با سالم سازی بدن، به بدن کمک می کند تا بر بسیاری از بیماری ها غلبه کند.

 توصیه ی ما اینست که اگر بیمار هستید و با میل خود می خواهید خامگیاهخواری را هم امتحان کنید حتما تحت نظر پزشک متخصص خود باشید و به گروههای تلگرامی و انجمنها اکتفا نکنید .


🏁شروع کنید

برای شروع گیاهخواری کافیست یکدفعه مصرف مستقیم گوشت را قطع یا به تدریج آن را کم کنید بطوری که بعد از چند هفته مصرف غیر مستقیم آن (مثل آب خورشت گوشتی) را هم کنار بگذارید.


قطع مصرف گوشت گیاهخواری محسوب نمی شود و باید انواع میوه ها (ویتامینها) و انواع حبوبات و مغزیجات(پروتئینها) جایگزین شود و بهتر است تا جای ممکن خوراک بصورت خام مصرف شود.


👬دوستان گیاهخوار پیدا کنید

با گیاهخواران دیگر دوست و در ارتباط باشید چرا که تاثیر بسیاری در تقویت اراده ی گیاهخواری شما خواهد داشت.


🍝خوراک گیاهی

دستورهای آشپزی گیاهی را پیدا کنید و با امکانات موجود در منزل، غذاهای جدید و متنوع گیاهی (مانند خورشت گیاهی و ...) تهیه کنید.

در غذاها می توانید سویا، قارچ، توفو، تافومیت را جایگزین گوشت کنید.


📖به یادگیری ادامه دهید

هیچکس نمی تواند ادعا کند که یک فرد وگان کامل است. یک گیاهخوار لازم است همیشه کنجکاو و پرسشگر باشد. آیا این محصول وگان است؟ با لوبیا و قارچ چه غذایی تهیه کنم؟ با ویتامین دی و ب 12 چکار کنم؟


👨‍👩‍👧با اطرافیان چه کنیم؟

ما نیز روزی مانند دیگران بطور مداوم خوراک گوشتی مصرف می کردیم و از آن لذت می بردیم، حال اگر بدلایلی مصرف آن را قطع کرده ایم لزومی ندارد دیگران مثل ما فکر کنند. اگر آن زمان کسی به ما میگفت کمتر گوشت بخورید یا نخورید به او می خندیدیم و مسخره اش می کردیم.

اگر میخواهیم عامل ترویج گیاهخواری باشیم سعی کنیم با رفتارمان (‌آرامش و متانت، حیواندوستی و مهربانی) اینکار را انجام دهیم. با پرخاشگری، سخن پراکنی و بحثهای خسته کننده هیچکس گیاهخوار نمی شود و فقط جبهه گیری خواهند کرد. اجباری هم نداشته باشید که همه را گیاهخوار کنید، بگذارید هرکس آنطور که می خواهد زندگی کند.


🔶اهداف کلی گیاهخواران

▫️سلامتی جسم و روان

▫️کم کردن خونریزی و آزار حیوانات

▫️مقابله با بحران خشکسالی ( 1کیلو گوشت 10 برابر 1 کیلو لوبیا آب مصرف می کند)

▫️مبارزه با گرسنگی به کمک تغذیه گیاهی

▫️ترویج فرهنگ حیوان دوستی

▫️جلوگیری از تخریب جنگلها به منظور کاشت خوراکِ دام

▫️حفظ منابع ملی و جهانی برای نسل های بعد


🌱💐