هونزا، منطقه ای که مردم در آن پیر نمیشوند و تا 160 سال زندگی میکنند

188 بازدید
گیاهخوار ارشد
دنیا رو زیبا میکنم
سبک تغذیه:
میوه خوار وگان
1 سال و 10 ماه و 2 روز سابقه گیاه خواری
زمان ارسال:
1400/04/24 11:34


هونزا کجاست؟

در بخش شمالی کشور پاکستان، دره‌ای وجود دارد که به عنوان “دره جاویدان ها” شناخته می‌شود. در این دره قومی زندگی می‌کنند که با نام هونزا شناخته می‌شوند. این قوم ویژگی اعجاب‌انگیزی دارند؛ همان چیزی که باعث شده نام این دره را دره جاویدان ها بگذارند. مردم این منطقه همگی طول عمر زیادی دارند. این‌جا جایی است که سؤال پرسیدن در مورد سن و سال، بیشتر شما را گیج خواهد کرد. در این روستا اختلاف زیادی بین عدد سن افراد، با ظاهرشان مشاهده می‌کنید که شما را شگفت‌زده می‌کند. اما فکر می‌کنید راز این جوان ماندن چه چیزی باشد؟اکسیر جوانی یا رژیم غذایی؟

مردم هونزا همگی قد و قامت بلند و کشیده دارند، پوست آن‌ها صاف و روشن است و از نظر فیزیکی قدرتمند به حساب می‌آیند. حدود 920هزار نفر در این منطقه زندگی می‌کنند که میانگین عمرشان به صد سال می‌رسد. اکثر آن‌ها حتی تا 120سالگی هم به زندگی خود ادامه می‌دهند؛ شنیدن این جمله برای افرادی که در شهر زندگی می‌کنند، حسابی تعجب‌آور است! در روستای دره جاویدان ها مردم به ندرت دچار بیماری می‌شوند، آن‌ها بسیار شاد هستند و اثری از ورم و تومور در بدنشان دیده نمی‌شود. حتی گفته شده زنان این منطقه تا سن 65سالگی تونایی بچه‌دار شدن هم دارند.

سال 1984، رسانه‌ها خبری منتشر کردند که همه را شگفت‌زده کرده بود. طبق این خبر شخصی به نام سعید عبد موبوتو، به کشور انگلیس سفر کرده بود. قطعاً سفر رفتن چیز تعجب‌آوری نیست، اما بخش عجیب ماجرا اینجاست که خدمه فرودگاه نمی‌توانستند باور کنند پاسپورتی که سعید در دست دارد، متعلق به خودش است. چون در پاسپورت سال تولد او 1823 ذکر شده بود؛ این یعنی سعید عبد 161 سال سن داشته و از نظر ظاهری اصلاً پیر به نظر نمی‌رسیده است.

شنیدن این ماجرا ذهن را به این سمت می‌کشاند که حتماً در این دره چشمه‌ای وجود دارد که نوشیدن آب آن باعث جوان ماندن می‌شود؛ در غیر این صورت داشتن عمر طولانی در این دوره و زمانه، غیرممکن به نظر می‌رسد و باید حتماً پای سحر و جادو یا قدرتی ماورایی در میان باشد. اما با کمی پرس‌وجو و تحقیق متوجه می‌شوید که هیچ کدام از این داستان‌ها حقیقت ندارد و راز آن‌ها چیز دیگری است.نحوه زندگی مردم هونزا در دره جاویدان ها

وقتی به سبک زندگی مردم هونزا دقت کنید،ارتباط نزدیکی بین غذا خوردن و طول عمر آن‌ها احساس می‌کنید. اولین نکته این است که آن‌ها سعی می‌کنند همیشه شاد باشند، یعنی مهم‌ترین اصل زندگی که شادی است را به درستی پیاده می‌کنند. آن‌ها فقط از مواد غذایی که از مزارع خود برداشت می‌کنند، برای تغذیه استفاده می‌کنند. این یعنی همان غذای ارگانیک که امروزه شهرنشینان‌ها بیشتر به آن توجه می‌کنند. غذای اهالی دره جاویدان ها را سبزیجات خام، دانه‌های روغنی، حبوباتی مثل گندم سیاه و جو، میوه‌های تازه، مقدار زیادی زردآلوی خشک، مقدار بسیار سیار کمی پنیر گوسفندی و تخم‌مرغ تشکیل می‌دهد.

حجم غذایی که آن‌ها می‌خورند کم است و به اصطلاح خودشان را سنگین نمی‌کنند. مثلاً وعده‌ی صبحانه آن‌ها یک بشقاب کوچک زردآلوی تازه با حبوبات جوشیده و نان هندی است. مثلاً در فصل زمستان که زردآلو تازه در دسترس نیست آن‌ها از زردآلوی خشک استفاده می‌کنند. برای وعده شام هم از نان هندی، سبزیجات و میوه‌های فصل استفاده می‌کنند. زردآلو بین مردم روستای دره جاویدان ها اهمیت ویژه‌ای دارد و تقریباً عضو همیشگی سفره‌های آن‌هاست.

گوشت خوردن برای اهالی این روستا اهمیتی ندارد و خیلی کم پیش می‌آید که سراغی از گوشت بگیرند. اگر هم در سال یک بار  هوس گوشت به سرشان بزند از گوشت گوسفند یا مرغ می‌خورند.

یک نکته‌ی عجیب هم در سبک زندگی اهالی این منطقه وجود دارد که آن هم حمام کردنشان است! آن‌ها در هر فصلی از سال بدن‌هایشان را با آب سرد می‌شویند، حتی اگر دمای هوا زیر صفر باشد هم این کار را انجام می‌دهند. پیاده راه رفتن هم یکی دیگر از اصولی است که مردم هونزا از آن پیروی می‌کنند. هر روز 5 تا 20 کیلومتر پیاده راه می‌روند و از این مسئله احساس خستگی ندارند.نظر کارشناسان درباره مردم هونزا

یک کارشناس آلمانی به نام رالف بیرشر در کتابی به نام “هونزا مردمی که بیماری را نمی‌شناسند” نوشته: « هونزا مردمی هستند که بیماری را نمی شناسند. هونزا مردمی میوه خوار و گیاه خوار هستند که مقدار زیادی غذای تازه می‌خورند. اکثر غذای آنها از میوه و سبزی تشکیل شده است. محصولاتشان کاملاً طبیعی و ارگانیک است.هرگز مشروبات الکلی نمی نوشند. در مصرف نمک زیاده‌روی نمی‌کنند و پیوسته روزه می‌گیرند.»

رابرت مَک کَریسِن که یک پزشک انگلیسی از دانشگاه آکسفورد است دریاره مردم دره جاویدان ها می‌گوید: «مردم هونزا هرگز مبتلا به بیماری‌های سرطان، زخم معده، التهاب آپاندیس و مشکلات روده بزرگ نمی‌شوند.» یک پزشک آلمانی به نام توبی نیز می‌گوید: «مردم هونزا دچار بیماری‌های سنگ صفرا یا سنگ کلیه، مشکل قلبی، فشار خون، مشکل عروقی، مشکل ذهنی، فلج اطفال، التهاب مفاصل، چاقی، قند خون و کم کاری غده تیروئید نمی‌شوند.»